مرکز تماس 021 910 910 17

همه چیز در مورد زیرو کلاینت ها

همه چیز در مورد زیرو کلاینت ها

زیرو کلاینت یک نوع سخت افزار تازه می باشد که جهت مجازی سازی دسکتاپ می باشد و به وسیله شبکه های محلی به ماشین های مجازی وصل می شود و باید گفت که دیگر لوازم جانبی مثل صفحه نمایش، موس و صفحه کلید به وسیله پورت USB به آن اتصال داده می شوند. زیرو کلاینت بر خلاف Thin Client و  کامپیوتر شخصی، از هیچ گونه پردازنده، ذخیره ساز و سیستم عامل برخوردار نیست.

زیرو کلاینت ها جهت پشتیبانی از پروتکل های زیرساخت های VDI تولید و مورد بهینه سازی قرار گرفته اند. پروتکل های PCoIP، RDP، RemoteFX، Citrix HDX  رایج ترین در پروتکل هایی هستند که در زیرو کلاینت ها مورد پشتیبانی قرار گرفته اند. وقت بوت شدن آن ها چیزی کمتر از پنج ثانیه می باشد و پیکربندی و مدیریت آسان و کاملی را در اختیار کاربران شبکه قرار خواهد داد. در زمینه امنیتی از تیک کلاینت ها و تین کلاینت ها امن تر می باشند و به طور کلی جهت بهره بردن در محیط های VDI تک منظوره انتخاب بسیار خوبی خواهند بود.

زیرو کلاینت جایگزین کامپیوتر شخصی کاربر می باشند و مانند یک رابط تصویر سیستم عامل را از سرور گرفته و به کاربر نمایش خواهد داد.

زیرو کلاینت ها خود از سخت افزار ویژه ای جهت اجرای سیستم عامل های مورد استفاده کاربران برخوردار نمی باشند ولی سخت افزاری که از آن بهره می برند تنها جهت اجرای فریم ور ( Firmware ) خود جهت ارتباط برقرار کردن با سرور مورد بهره قرار می‌گیرد.

پس تا اینجا متوجه شدیم که به تنهایی زیرو کلاینت ها کاربردی ندارند و جهت قابل استفاده شدن باید که حتما به یک کامپیوتر یا یک سرور وصل شده و محیط کاری موجود را یا همان سیسم عامل کاربر را در اختیارش قرار دهند.

گونه های مختلف  زیرو کلاینت ها

به طور کلی باید گفت که تفاوت زیرو کلاینت ها در گونه پروتکلی ارتباطی می باشد که مورد پشتیبانی قرار می دهند. البته احتمال دارد دو زیرو کلاینت  از یک گونه پروتکل پشتیبانی نمایند ولی در کیفیت موجود و گونه پورت هایی که ساپورت می نمایند هم متفاوت باشند.

تعدادی از زیرو کلاینت ها هم مولتی پروتکل می باشند و از بیشتر پروتکل ها پشتیبانی به عمل می آورند.

در قسمت تفاوت زیرو کلاینت ها در مورد پروتکل ارتباطی نکته هایی گفتیم خب پرسشی که برای شما وجود دارد این می باشد که پروتکل چیست ؟

به شکل کاملا ساده پروتکل در لغت به معنی قوانین است. تعداد خاصی دستورالعمل و قوانین برای یک مقصود مورد نظر. در این زمینه پروتکل ارتباطی به معنی تعداد قوانین، دستورالعمل ها و فشرده سازی‌های عکس جهت انتقال از سرور به کاربر می‌باشد.

پیش از توضیح در مورد پروتکل ها این نکته را هم باید در نظر گرفت که کمپانی های سیتریکس ، مایکروسافت و وی ام ور ، از پروتکل هایی جهت زیر ساخت مجازی ساز‌های دسکتاپ برخوردار می باشند که که سبب وجه تمایز و برتری تعدادی از آن‌ها بر دیگری می باشد .

زیرو کلاینت ها با پشتیبانی به عمل آوردن از این پروتکل ها به زیر ساخت مجازی سازی گزینه هایی که در پایین معرفی می‌شود وصل شده و خدمت رسانی می نمایند.

نصب نمودن و راه اندازی زیرو کلاینت

نصب و راه اندازی زرو کلاینت ها از دو مرحله برخوردار هستند.

راه اندازی سخت افزاری

راه اندازی نرم افزاری

در گزینه اول یعنی راه اندازی سخت افزاری باید که اتصالات دستگاه وصل شود. اتصالات دستگاه مثل یک کامپیوتر ساده می‌باشد مثل کابل ، موس و آداپتور برق دستگاه ، صفحه کلید و دستگاه‌های جانبی مثل اسکنر، بارکد خوان،  پرینتر و …

گزینه‌هایی که باید در راه اندازی نرم افزاری مشخص شوند شامل موارد زیر می باشد:

رزولیشن تصویری که مناسب صفحه نمایش کاربر می باشد

آدرس سرور جهت وصل شدن به آن

تنظیمات شبکه دستگاه

بخشی برای وارد نمودن تایید هویت جهت ورود به سیستم عاملی که بر روی سرور موجود  می باشد

و …

بهترین زیروکلاینت

این مورد که کدام زیرو کلاینت بهترین زیرو کلاینت است را نمی توان گفت. در اصل شما باید با توجه به نیاز، گونه کاربری، حدود کاربران و هزینه ای که کاربر می تواند پرداخت نماید شروع به راه اندازی زیر ساخت مجازی سازی دسکتاپ خود کنید و با توجه به این موارد بهترین زیرو کلاینت ایده آل خود را انتخاب نمایید.

زیرو کلاینت ایرانی

در کشور ما ایران سخت افزار هیچ زیرو کلاینتی ساخته نمی‌شود و از کشور های خارجی وارد می‌شوند. تعدادی از شرکت های داخلی از سخت افزار های آماده بهره می برند و شروع به ساخت فریم ور اختصاصی برای  دستگاه می نمایند که این هم در نوع خود بسیار ارزشمند و قابل تحسین می باشد.

با همه این ها زیرو کلاینت ها دستگاه هایی می باشند که جایگزین تازه سیستم های کاری به حساب می روند . در این سال های اخیر پیشرفت بسیار خوبی در این زمینه دیده شده و در حال تکامل می باشند . اما باید به این نکته هم توجه کرد که این پیشرفت فقط در زیرو کلاینت ها نمی باشد و بیشتر این نوآوری در زیر ساخت های مجازی سازی دسکتاپ است.

مزایای بهره بردن از زیروکلاینت

همان گونه که قبلا در این زمینه گفتیم، زیروکلاینت ها برای کاربر نهایی هیچ شرایط ذخیره سازی درونی یا پردازش خاصی را دارا نمی باشند و همه گزینه ها در یک سرور از راه دور سیو می شود و به وسیله کارکنان IT اداره می شود. زیروکلاینت ها بسیار سریع بوت می شوند، به طور تقریبی هیچ نیازی به تعمیرات و نگهداری از لحاظ IT وجود ندارد این ها تنها تعدادی از مزایای زیروکلاینت ها هستند. با بهره بردن از دستگاه زیروکلاینت، با پایین ترین میزان مصرف برق، بیشترین سطح امنیت را به دست خواهید آورد.

باید به جرات گفت، در زیروکلاینت ها، شرایط وارد شدن ویروس به سیستم به حداقل رسیده است و از امنیت بسیار خوبی برخوردار می باشد.

یک دستگاه زیروکلاینت به طور معمول به سرعت کمتر از بیست ثانیه یک صفحه ورود به سیستم VDI وارد می شود و در آن صفحه قفل خواهد شد.

جهت ورود به محیط، از RDP های مختلفی می توانید استفاده کنید.

تفاوت رایانه معمولی با زیروکلاینت ها

تفاوت رایانه معمولی با زیروکلاینت در این می باشد که در این نوع سخت افزار هیچ نوع استوریج و سیستم عامل خاصی دیده نمی شود و همینطور باید گفت به صورت کاملا تضمین شده، تقریبا ورود ویروس به دستگاه زیروکلاینت غیر ممکن شده.

 

 

کمترین قیمت

یک هفته مهلت مرجوعی

یک سال گارانتی

پشتیبانی 24 ساعته

ارسال رایگان