مرکز تماس 021 910 910 17

هر آنچه لازم است در مورد تین کلاینت و کاربرد آن بدانید

هر آنچه لازم است در مورد تین کلاینت و کاربرد آن بدانید

تین کلاینت ها کامپیوترهای کوچک و آماده ای هستند که با بهره بردن از کمترین منابع سخت‌افزاری، بیشترین امنیت و کارآیی را برای شبکه‌های رایانه‌ای به ارمغان می‌آورند.

همینطور که فناوری اطلاعات، همیشه در حال توسعه یافتن است، شبکه ها هم که یکی از پیامدهای اصلی این توسعه می باشند دارای اهمیت بیشتری می شوند. ولی شبکه ها تنها به گونه های متداول LANها یا WANها منحصر نمی شوند و شبکه سازی از روش های دیگری هم برخوردار است. در این مورد تجهیزاتی مثل  Thin Clientها، Net PC ها و یا اینکه  Network computer ها اهمیت خود را نشان می دهند این ها هرکدام ویژگی های مختص خود را دارند.
شبکه متصل  بر  تین کلاینت ها، شبکه ای متصل بر سرور می باشد که می توان گفت به شکل تقریبی همه پردازش ها در آن به وسیله این سرور امکان می پذیرد. همه برنامه های کاربردی بر روی سرور اجرا می شود و به وسیله  تین کلاینت ها قابل استفاده می باشند. واژه thin در این مورد، به علت حجم کم پردازشی می باشد که به وسیله تین کلاینت ها امکان می پذیرد. در سمت دیگر تکنولوژی فت کلاینت ها مطرح می باشند که همه پردازش ها را بر روی کلاینت به انجام می رسانند. به طور کلی باید گفت ساختار شبکه های مبتنی بر تین کلاینت ها از یک سرور با توان بسیار خوب و تعدادی کلاینت به وجود آمده است که کارآیی نسبتا محدودی دارند.

تین کلاینت ها به طور دقیق یک کامپیوتر جمع و جور می باشند ولی این دستگاه برای استفاده به شکل یک پایانه ی شبکه ای تنظیم و به وجود آمده اند.

یک شبکه تشکیل شده از تین کلاینت ها چگونه فعالیت می کند؟
یک شبکه که از این تکنولوژی به وجود آمده است از یک یا چند سرور با ویژگی های گوناگون تشکیل می شود. سیستم عامل این سرورها توانایی دارد هر کدام از سیستم عامل هایی که وجود دارند را(با در نظر گرفتن برنامه های کاربردی مورد نظرمانند یونیکس، لینوکس،، یا ویندوز باشد)تشکیل دهد. جدا از سیستم عامل، بر روی هر کدام از این سرورها یک اپلیکیشن کنترلی موجود می باشد که فعالیت کلاینت ها را کنترل می کند. تعداد قابل توجهی از این اپلیکیشن های کنترلی به شکل کاملا رایگان عرضه شده اند و به طور معمول به وسیله شرکت های نرم افزاری، عرضه می شوند.

کاربردها

در بسیاری از سازمان ها این شبکه ها مورد بهره قرار می گیرند. ولی اصلی ترین مشتریان این شبکه ها آژانس های هوایی ، بانک ها و سازمان هایی می باشند که از شعبات گوناگون بهره می برند. در این دوره این تجهیزات برای استفاده در مدارس هم بهره می برند. با در نظر گرفتن این نکته که سیستم های تین کلاینت ها از هارددیسک بهره نمی برند و امکان دانلود نمودن نرم افزار هم روی آن ها وجود ندارد، هیچ گونه ویروسی توانایی ندارد سیستم را مورد هجوم قرار دهد. به این صورت امنیت این گونه سیستم ها در حد بسیار خوبی می باشد. آپدیت و نگهداری  تین کلاینت ها بسیار آسان و مقرون به صرفه می باشد. به این علت که برای آپدیت شبکه نیاز است تنها سرور مربوطه را آپدیت نمود.

دیریت پذیری
فقط کافی است در این شبکه سرور به خوبی مورد مدیریت قرار بگیرد. برای رفع نمودن نقص هایی که ممکن است به وجود بیایند هم سرور اصلی مد نظر است.

 

امنیت
در سیستم های تین کلاینت ها به دلیل وجود نداشتن نقطه ورود به شبکه، ناممکن بودن شرایط برای دانلود کردن اپلیکیشن از اینترنت و نصب نمودن آن بر روی  کلاینت ها و همینطور بهره نبردن از هارددیسک، ویروسی شدن دستگاه ها غیرممکن می باشد. همینطور با بهره بردن از شرایط سیستم کنترلی و مدیریتی بر روی سرورها موجود است می توان میزان دسترسی کاربران را هم به نحو بسیار ایده آلی محدود نمود. در شرایطی که اپلیکیشنی بر روی سرور نصب نشده باشد، کاربران نخواهند توانست که از آن بهره ببرند.

 

کنترل و نظارت
کاربران شبکه های تین کلاینت ها توانایی ندارند که نرم افزار های  خود را بر روی کلاینت ها نصب کنند همینطور قادر به تغییر پیکربندی سیستم هم نیستند.

هزینه سخت افزار
تجهیزات این دستگاه ها از PCها بسیار ارزان تر هستند. همینطور باید گفت به علت عدم وجود تجهیزات جانبی، دچار خرابی های کمتری می شوند. به همین علت هزینه نگه داشتن این تجهیزات هم کمتر می باشد. آپدیت و نگهداری تین کلاینت ها بسیار آسان و همچنین مقرون به صرفه می باشد. به این علت که برای ارتقاء شبکه لازم می باشد تنها سرور مربوطه را آپدیت نمود.

سهولت آپدیت

جهت اضافه نمودن ترمینال های تازه به شبکه، تنها کافی می باشد به وسیله نرم افزار میانی که بر روی سرور قرار دارد اپلیکیشن کنترلی را روی کلاینت جدید اضافه نمود. در صورت خرابی هم به سادگی می توان ترمینال مد نظر را از شبکه خارج نمود.

ذخیره انرژی
در مقایسه با سیستم های شخصی، این نوع سیستم ها از انرژی کمتری در کار خود استفاده می نمایند. در این سیستم ها به دلیل پردازش کم، انرژی مصرفی آنها چیزی در حد ده تا بیست وات در ساعت است. در شرایطی که قدرت مصرفی یک سیستم از نوع  PC چیزی در حدود 250 وات در ساعت است.

وابسته بودن به سرور
با در نظر گرفتن نوع ساختار تین کلاینت ها، نیاز است سرور از امنیت خوبی بهره ببرد. به این علت که در صورت خراب شدن سرور، شبکه به طور کامل از کار خواهد افتاد. به همین علت جهت پیشگیری از این مورد، روش های گوناگونی برای ایجاد redundancy سخت افزاری و نرم افزاری استفاده می شود. مکانیزم های گوناگون Failover هم برای پایگاه داده و پردازنده ها مورد بهره قرار می گیرد. امکان Load balancing نرم افزاری و سخت افزاری هم برای این سرورها از گزینه های ضروری می باشد و همه این ها هزینه سرور موردنظر را تا حد قابل توجهی بالا می برد.

مثل دیگر شبکه های کامپیوتری، پهنای باند این شبکه هم به تعداد کلاینت ها وابسته می باشد. با در نظر گرفتن انجام همه فرآیندهای پردازشی به وسیله سرور، ترافیک این شبکه تا حد زیادی بالا می باشد. چرا که همه اوامر پردازشی باید به سرور انتقال داده شده و نتایج به کلاینت ها تحویل داده شوند.

 

فضای حافظه
با در نظر گرفتن ساختار این نوع سیستم ها امکان بهره بردن از هیچ گونه حافظه جانبی مانند گونه های مختلف دیسک ها وجود ندارد.
پروتکل های ارتباطی
همینطور که قبلا گفتیم ، دو پروتکل مهم در این مورد وجود دارند.
پروتکل Citrix ICA: یک نوع پروتکل می باشد و تولید کمپانی Citrix که برای کلاینت ها این شرایط را فراهم می آورد تا با سرور مرکزی ارتباط برقرار کنند. با بهره بردن از این پروتکل تعداد زیادی از نرم افزارهای تحت ویندوز قابل اجرا می باشند.
پروتکل RDP: این پروتکل که به وسیله کمپانی مایکروسافت مورد توسعه قرار گرفته شده، هم یک پروتکل ارتباطی می باشد که شرایط را جهت برقراری ارتباط بین سرور و کلاینت ها فراهم می آورد.

بهره بردن از تین کلاینت بجای کامپیوتر مزایای زیادی دارد

١. هزینه تهیه تین کلاینت از کامپیوترهای خانگی بسیار ارزان‌تر می باشد.

٢. تین کلاینت ها از نظر هزینه نگهداری هم از کامپیوترها در شرایط بهتری قرار دارند و مدام به تعمیر نمودن سخت‌افزار یا پیکره‌بندی اپلیکیشن نیاز ندارند.

٣. تین کلاینت ها حدود ٢٠ درصد از مصرف برق کمتری نسبت به یک کامپیوتر برخوردار هستند.

۴. تین کلاینت مورد هجوم ویروسی قرار نمی گیرد و فقط جهت مقابله با ویروس‌ها از یک اپلیکیشن آنتی‌ویروس بر روی سرور برخوردار می شوند.

۵. شرایط برای مدیریت کاربران در تین کلاینت‌ها بسیار آسان می باشد و آن‌ها را می‌توان به هر میزان محدود نمود.

۶.   شبکه‌هایی که از تین کلاینت بهره می برند، امنیت بسیار خوبی در مقابل سرقت اطلاعات توسط کارکنان یا نفوذ هکرها دارند.

٧. تین کلاینت ها از هیچ قطعه مکانیکی (حتی فن ) برخوردار نیستند و به همین علت کاملا آرام و بی‌صدا عمل می‌کنند و نویز در محیط ایجاد نمی نمایند.

٨. حدود حرارتی که یک تین کلاینت تولید می نماید در مقابل یک کامپیوتر خیلی کمتر می باشد.

٩. تین کلاینت‌ها بسیار کوچک تر از کامپیوتر بوده و فضای بسیار محدودی بر روی میز کار و داخل اتاق را اشغال می نمایند. آن‌ها را حتی می‌توان به وسیله براکت مخصوص در پشت مانیتورها نصب نمود.

١٠. بجای مدیریت نمودن ده‌ها یا حتی صدها کامپیوتر تنها نیاز است یک سیستم که همان سرور است را مدیریت نمایید. دیگر ایستگاه‌های کاری یا بهتر است بگوییم همان تین کلاینت‌ها به طور کامل از سرور پیروی خواهند نمود.

١١. امکان دیدن و چگونگی کار کاربران در دیگر شبکه‌های متصل بر تین کلاینت بدون نیاز به هیچ اپلیکیشنی امکان‌پذیر می باشد. حتی کاربران می توانند با نصب نمودن اپلیکیشن های خاص، مثل یک سیستم دوربین مداربسته فیلم هایی از صفحات مونیتور کاربران تهیه نمایند.

١٢. سیستم های خانگی را لازم است که هر مدت یک‌بار باید مورد ارتقا قرار دهید ولی برای آپدیت تین کلاینت‌ها تنها نیاز است سرور را آپدیت نمایید. به این معنا که اگر پنجاه عدد تین کلاینت در شبکه مجود دارید فقط کافی می باشد سروری را که تین کلاینت‌ها را مورد سرویس دهی قرار می دهد را آپدیت نمایید.

١٣. تین کلاینت‌ها تحت یک برند و به وسیله یک کمپانی عرضه می‌شوند. به همین علت خرید آن‌ها ساده و سریع بوده و دلیلی ندارد مانند کامپیوتر، هر قطعه آن را از یک کمپانی خریداری کنید. همه دستگاه شما به وسیله یک کمپانی گارانتی شده و سازنده آن قبلاً از سازگاری همه قطعات آن با یکدیگر اطمینان یافته است.

١۴. تین کلاینت ها جهت مدت زمان کاری زیاد تولید می شوند و کاربران می توانند به سادگی سالها از آن‌ها بهره ببرند. از هیچ قطعه مکانیکی در تولید آن‌ها استفاده نمی شود به همین علت استهلاک آن‌ها در حد صفر است. تین کلاینت از فن برخوردار نیستند به همین علت مانند کامپیوترها نیازی به نگهداری و سرویس‌دهی ندارند.

١۵. کاربران دقیقا بعد از خرید تین کلاینت می توانند که از آن ها بهره ببرند و مثل کامپیوتر به مونتاژ و نصب ویندوز و … نیاز ندارد.

١۶. چنانچه تین کلاینت شخصی دچار خرابی شد، برای اطلاعاتش هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. فقط نیاز است یک تین کلاینت تازه به او تحویل داده یا اینکه از تین کلاینت دیگری استفاده کرده و نام کاربری و کلمه عبورش را استفاده کند. دقیقا همان کامپیوتر و دسکتاپی که داشت در مقابلش می باشد.

١٧. اگر به هر دلیلی نیاز باشد تین کلانتی جهت تعمیر یا گارانتی به مرکز خدمات فرستاده شود، از بابت اطلاعات خودتان هیچ نگرانی لازم نیست داشته باشید به این علت که اطلاعات روی سرور کاملا محفوظ می باشد و اطلاعات روی تین کلاینت قرار ندارد.

 

کمترین قیمت

یک هفته مهلت مرجوعی

یک سال گارانتی

پشتیبانی 24 ساعته

ارسال رایگان