مرکز تماس 021 910 910 17

چه زمانی آپدیت بایوس نیازاست؟

چه وقتی به آپدیت بایوس نیاز است؟

در این مطلب قصد داریم مطلبی را بیان کنیم که در چه صورتی نیاز به آپدیت بایوس است . بایوس یک میان افزار بوده که دارای یک IC الکتریکی و یک برنامه داخل آن می باشد. این قطعه کوچک دارای امتیاز کارکرد بزرگ دریک کامپیوتر می باشد.از آغاز زمان بوت تا کنترل کردن قطعه های سخت افزاری و رابط های I/O همه آن ها زیر نظر BIOS می باشند.

بایوس های جدید از نوع UEFI بوده که خیلی از محدودیت های قبلا را از سر راهش برداشته و با داشتن یک محیط گرافیکی و قابل استفاده با موس خیلی آسان تر از گذشته برای شما قابل استفاده است.

لپ تاپ هم مثل سیستم های کامپیوتر دارای بایوس بوده. داشتن یک باتری ساده از نوع سه ولت دارای وظیفه حفظ کردن اطلاعات وارد شدن داخل بایوس را برای زمان قطع شدن جریان در اختیار خواهد داشت.

نکته های که باید در نظر داشت :

قبل از هر چیزی به این نکته توجه داشته باشید که دسترسی داشتن به این قطعه برای خیلی از لپ تاپ ها بدون باز کردن ممکن می باشد. و اگر رمز بایوس را از یاد بردید ریست کردن آن مشکل بوده و حتی گاهی اوقات هم با برداشته شدن باتری و تخلیه شدن آن جریان انجام نخواهد شد.

درایورهای بایوس برای تعویض کردن برنامه و یا آپگرید کردن آن در قسمت پشتیبانی سایت شرکت ها موجود می باشد . بعضی از وبسایت هایی که در این زمینه فعال بوده هم دارای برنامه آپدیت بایوس ها برای دانلود می باشند که با جستجوی ساده ای می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

راه های شناسایی ورژن BIOS

برای آپدیت کردن بایوس خودتان اول باید از ورژن اکنون آن اطلاعات بدست آورده با توانید بایوس جدید را شناسایی نمایید.

برای این کار به درون تنظیم های بایوس رفته و اطلاعاتی را مثل ورژن و سال ساخت را در یک جایی یادداشت کنید. برای وارد شدن به این تنظیم ها می توانید در زمانی که نوت بوک روشن بوده از کلید های f2 یا Del و یا کلیدهایی که در صفحه اول نشان داده شده استفاده نمایید .

روش دوم هم برای بدست آوردن اطلاعات از ورژن مورد نظرتان استفاده کردن از نرم افزارهایی مثل CPU-Z و نرم افزارهای مانیتورینگ اطلاعات سخت افزاری می باشد.

بعد از کسب اطلاع از همه مواردی که در بالا ذکر شده فایل بایوس مورد نظر را دانلود نمایید. برای نصب کردن بایوس یک نکته مهم بوده و آن هم متصل شدن باتری لپ تاپ و متصل شدن آن به برق شهر به صورت همزمان می باشد.

توجه کنید که اگر در زمانی که کار آپدیت را انجام می دهد جربان برق به هر دلیلی از لپ تاپ قطع گردد به مشکل بزرگی دچار می شوید. برای انجام دادن این کار می توانید از نرم افزارهای اختصاصی مثل InsideFlash هم استفاده نمایید. ولی در خیلی از موارد آپدیت کردن بایوس خیلی راحت بوده و مثل نصب کردن یک نرم افزار سبک انجام خواهد گرفت.

چه زمانی نیاز به آپدیت بایوس است ؟

اگر نوت بوک شما را در وقتی که تهیه کرده اید ویندوز 10،8 و یا 7 در بازار موجود نبوده و الان می خواهید سیستم عامل خودتان را ارتقا بدهید.

امکان دارد بعد از نصب کردن ویندوز جدید با ناهماهنگی هایی دچار گردید و یا پرفورمنس لپ تاپتان را خیلی درست مشاهده نکنید. برای این کار آپدیت کردن بایوس برای اولین اقدام پیشنهاد می شود توجه کنید که امکان دارد بایوستان برای این ویندوز ها Release نگردیده باشد. و با آپدیت کردن این مسائل رفع خواهند شد.

اگر در زمانی که سخت افزار خود را ارتقا دادید مثل افزایش حجم رم،عوض کردن هارد دیسک با درایور SSD  و حتی ارتقا دادن حجم هارد دیسک با مسائلی مثل صفحه آبی ، ریست شدن زیاد ،استفاده نکردن و شناسایی حافظه رمی که اضافه شدن روبرو شدید. برای اولین قدم بایوس خودتان را آپدیت نمایید.توجه کنید که برای هر ارتقای سخت افزار مراجعه کردن به اطلاعات سازنده برای پشتیبانی لازم می باشد.

یکی دیگر از مواردی که باید بایوس خودتان را آپدیت نمایید. اعلان رسمی از طرف کمپانی سازنده می باشد بعضی اوفات در حالی که همه چیز خوب پیش رفته شرکت از منتشر کردن یک نسخه جدید بایوس برای بعضی از مدل های خودش خبر خواهد دارد. این نسخه ها عموما با رفع شدن باگ هایی که شناسایی گشته کارکرد کلی نوت بوک را هم بهبود خواهند داد.

اگر نوت بوک شما خیلی خوب کار می کند و اشکال خاصی در آن نیست آپدیت کردن بایوس نه تنها لازم نبوده بلکه پیشنهاد هم می گردد. در زمانی که آپدیت می کنید همه نکته های امنیتی را رعایت نموده و تا پایان کار صبر نمایید.

آموزش آپدیت کردن بایوس

پیش از شروع ارتباط با اینترنت را قطع نمایید آنتی ویروس را غیر فعال نموده و همه نرم افزارهایی که در حال اجرا هستند را ببندید .بعد از اینکه نوت بوک را بروزرسانی کرده اید ریستارت کرده . و دوباره شروع به کار می کند بعد از به روز رسانی و برای نخستین بار امکان دارد که صفحه اصلی بوت زمانی بیشتر از قبل نشان داده شود و این زمان هم امکان دارد به چند دقیقه هم برسد.

کمترین قیمت

یک هفته مهلت مرجوعی

یک سال گارانتی

پشتیبانی 24 ساعته

ارسال رایگان