مرکز تماس 021 910 910 17

راهنمای خرید cpu

راهنمای خرید cpu :سی پی یو مخفف کلمه Central-Processing-Unit که معنی آن واحد پردازش مرکزی بوده پردازنده ها تنها به سی پی یوی کامپیوتر محدود نمی شوند. هر ریز پردازنده ای که در هر دستگاه الکترونیگی واحد پردازشگر مرکزی بوده به آن سی پی یو می گویند. انوع سی پی یوها در اصل همه دستورات داده شده توسط نرم افزار ها را توسط عملکردهای منطقی پردازش و محاسبه خواهد کرد.

تاحدودی همه کارهایی که سیستم شما انجام داده در تاثیر قدرت پردازنده قرار دارد. پس اگر آن را درست انتخاب ننمایید شما با لگ های زیادی سروکار دارید. شما پولی را که برای یک پردازنده می پردازید با قدرت آن ارتباط مستقیمی دارد پردازنده هایی که قیمت بیشتری داشته دارای قدرت بالاتری هستند .به همین خاطر کاربران معمولا مدل های گران تر را می خواهند.

اینتل و amd:

در بازار پردازنده مرکزی در اصل دو پردازنده ای ام دی و اینتل هستند و هر سال یک سنل جدیدی از آن ها رونمایی می شوند شما می توانید یکی از این برندها را انتخاب نموده و بعد از آن توسط معیارهایی که در ادامه مطلب می گوییم یکی از سی پی یوهای مناسب برندتان را انتخاب نمایید.

هر کدام از این برندها دارای عیب ها و فواید مخصوص خود بوده که باید مطابق با آن ها برند مورد نظرتان را انتخاب نمایید.از لحاظ اقتصادی اگر بخواهید در نظر بگیید amd در مقایسه با اینتل دارای قیمت کمتری بوده و برای افرادی مناسب است که می توانید یک سی پی یوی ارزانتری خریداری نمایند.کمپانی amd هم در زمینه تولید کردن گرافیک فعالیت داشته به همین خاطر انتخاب کردن amd از برای افرادی که سیستم ارزان می خواهند گزینه مناسبی به شمار می رود.چون از لحاظ اقتصادی احتیاج به پرداختن هزینه بیشتری نیستند و اگر از سی پی یو و کارت گرافیک amd همزمان استفاده نمایند می توانند عملکرد بهتری را مشاهده نمایند.

 چند هسته بودن سی پی یو در زمان خرید cpu:

یکی از مواردی که در خرید cpu باید مدنظرقرار بدهیم چند هسته بودن سی پی یو است. با رخ دادن مفهوم هسته در پردازنده یک دگرگونی بزرگی در انتخاب نمودن پردازنده مرکزی اتفاق افتاد. هر پردازنده بستگی به نوعش قادر بوده دارای چند هسته موازی باشد که هر کدام از آن ها داخل پردازنده به طور موازی قرار داشته و هر کدام هم قسمتی از یک وظیفه پردازش را به طور موازی بر عهده دارد.

به این معنی که شما زمانی که از یک نرم افزار گرافیکی استفاده می کنید هر کدام از هسته ها قسمتی از اجرای آن نرم افزار را برعهده داشته و موازی آن ها هم کار پردازش را انجام خواهد داد در صورتی که قبل از اینکه هسته به وجود آمده باشد همه پردازش ها در یک هسته صورت می گرفت که برای سنجیدن میزان آن مناسب بود یک هسته از ملاکی با عنوان فرکانس استفاده می کرد.

کش یا حافظه نهان در زمان خرید cpu:

یکی از مواردی که در خرید cpu باید مدنظرقرار بدهیم کش یا حافظه نهان است. کش در کامپیوتر یک اصطلاحی بوده که درباره بعضی از قطعه ها مانند سی پی یو و هارد استفاده می شود . کش معمولا در زیر مجموعه حافظه واقع شده و کارکرد اصلی آن هم افزایش سرعت سیستم بوده به گونه ای که قیمت آن هم مناسب است. این فناوری یک پلی بوده میان یک منطقه اطلاعات بزرگ با سرعت کم و جایی که این اطلاعات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

زمانی که اطلاعات در روی رم یا هارددیسک خوانده شده این اطلاعات پیش از این که به مقصد اصلی بروند در یک نقطه ذخیره شده که به آن کش گفته می شود. سرعت انتقال دادن کش از رم و هارد بالاتر بوده و قسمتی که احتیاج به اطلاعات داشته قادر بوده با سرعت زیادتری به آن ها دسترسی داشته باشید و در همین فاصله داده های دیگر را خوانده یا آن ها را منتقل به خروجی می کند.

کش بیشتر امکان دارد تاثیر خوبی در روی کارایی داشته باشد. ولی قیمت آن تا مقدار مشخصی برای مصرف کننده قابل قبول می باشد و به همین خاطر به جز توانایی فنی در ساختن پردازنده این نکته هم مورد توجه قرار خواهد گرفت. وظیفه همه لایه ها این بوده که تا جایی که امکان دارد داده ها را نزدیک به پردازنده گذاشته تا پردازنده مجبور نباشد اطلاعات را از فاصله دورتری با سرعت پایین تر و زمان بالاتر فراخوانی نماید.

هر دوکمپانی amd  و اینتل دارای ترانزیستورهای نانومتری در سی پی یوهایشان هستند که به خاطر داشتن این فناوری قادر بوده بدون زیاد کردن حجم کلی سی پی یو بتوانند قدرت آن را بیشتر کنند.

کمترین قیمت

یک هفته مهلت مرجوعی

یک سال گارانتی

پشتیبانی 24 ساعته

ارسال رایگان