مرکز تماس 021 910 910 17

تاریخچه برند نیسان دومین سازنده خودرو در ژاپن

تاریخچه برند نیسان ،دومین سازنده بزرگ خودرو در ژاپن

تاریخچه برند نیسان

 در این مطلب قصد داریم در مورد تاریخچه برند نیسان صحبت کنیم. در گروه تولید کنندگان خودرو در کشور ژاپن، مثلث هوندا،  تویوتا ، نیسان با میزان فروش بسیار عالی در بازار جهانی به خوبی خود را ثابت نموده اند. این روزها نیسان به دلیل ادغام با رنو که از فرانسه می باشد ، نمونه کامل از یک تولید کننده بزرگ خودرو با مهندسی و مدیریت ملیت‌های مختلف می باشد.

برای مردم کشور ما، نیسان به عنوان یکی از سازندگان خودروهای پر قدرت و مناسب برای گشت زدن در طبیعت شناخته شده می باشد. بیشترین میزان واردات این برند محبوب به کشور ایران، در دهه‌ی هفتاد خورشیدی می باشد که در آن دوران با ماشین های پیکاپ و پاترول صورت می گرفت که البته، در گروه مناسب ترین مدل ها جهت سفرهای خارج جاده هم قرار می‌گرفتند. مدتی بعد، رونیز نیز به خط مونتاژ پارس خودرو اضافه گردید تا خودرویی دیگر از محصولات نیسان با نشانه های دو دیفرانسیل و یک شاسی ‌بلند وارد جاده‌های کشور ما شود.

محصولات دیگر برند محبوب نیسان در کشور ما که تا این زمان نیز کاربران و طرفداران بسیاری دارند؛ وانت جونیور و سدان پهن ‌پیکر ماکسیما یا همان زامیاد می باشند که دقیقا هر دو نیز، نقش اساسی در تاریخ خودرو سازی کشور ما داشتند. ماکسیما نخستین سدان لوکس مونتاژ درونی پس از انقلاب بود که در سال ۱۳۸۰ تولید شد. این مدل، تا به حال به عنوان قویترین و البته گران قیمت ‌ترین خودروی تاریخ کشور در زمان آغاز تولید، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود. پس از ماکسیما، نیسان تیانا نیز برای دوره ای در پارس ‌خودرو مورد مونتاژ قرار گرفت تا تجربه‌ی با ارزش ساخت خودروهای لوکس در ایران، تا همین سال ۱۳۹۲ به راه خود ادامه دهد.

در سوی دیگر داستان، به طور تقریبی همه کشاورزان ، صنعت‌گران و دام‌ داران کشور ما، تجربه‌ی بهره بردن از وانت نیسان جونیور را دارا می باشند. این خودرو با کد اختصاصی Z24 نخستین بار در سال ۱۳۴۹ به کشور ما وارد شد و به سرعت به وسیله خودرو سازی زامیاد به ساخت رسید. عرضه ‌ی گسترده نیسان جونیور ساخت کشور ژاپن در سال ۱۳۶۱ خورشیدی به کار خود پایان داد؛ اما این خودرو محبوب تا سال ۱۳۹۷ در کشور ما به تولید خود ادامه داد. تا سال ۱۳۷۷، زامیاد Z24 با موتور ژاپنی به علاقه مندان ایرانی تحویل داده می شد که کارایی بسیار ایده آلی هم داشت. وانت نیسان جونیور که در ایران، معمولا با رنگ زیبای آبی ساخته می شد؛ میزان حمل استاندارد ۲۸۰۰ کیلوگرم وزن را دارد؛ اما تعداد زیادی از خودرو سواران تا وزن ۵۰۰۰ کیلوگرم هم از بخش بار این وانت آبی رنگ استفاده کامل را می بردند.

تاریخچه برند نیسان

تاریخچه برند نیسان

تاریخچه برند نیسان با قدمت بالای ۸۵ ساله خود، به نسبت دیگر ابرقدرت های خودروسازی ژاپن مانند هوندا و تویوتا ، مقداری کهنه کار تر و قدیمی تر می باشد. نیسان همینطور، یکی از عظیم ترین کمپانی های چند ملیتی جهان با اصالت ژاپنی به حساب می آید که بسیار هم محبوب می باشد. این برند قدرتمند، قویترین سازنده خودروهای کاملا برقی دنیا می باشد و با مدل  Leafاین روزها محبوب ترین و البته پر فروش ترین ماشین تمام برقی جهان را به دست علاقه مندان می رساند. پس از تویوتا، جنرال ‌موتورز،  فولکس‌واگن ، فورد و هیوندای  ، این روزها نیسان در رتبه ‌ی ششم عظیم ترین تولید کنندگان خودرو در جهان قرار دارد.

گروه بزرگ تولید کنندگان خودرو نیسان با برندهای داتسون و اینفیتی یعنی همان زیرمجموعه‌ های خود در بازار جهانی حضور کاملا فعال دارد. اینفینتی مانند لکسوس برای تویوتا، مدل‌های خاص تر و گران قیمت ‌تر به نسبت محصولات استاندارد نیسان تولید و عرضه می نماید؛دقیقا  درحالی ‌که داتسون، سازنده محصولات اقتصادی تر و معمولا مناسب تر بازار شرق آسیا و ژاپن می باشد. مدیران نیسان اعلام نموده اند در سال ۲۰۲۱، همه محصولات اینفینی با پیشرانه‌ هیبرید یا کاملا الکتریکی تولید و عرضه خواهند شد.

بنیان گذار شرکت بزرگ نیسان، در سال ۱۹۱۱ به دنیا آمد. ماسوئیرو هاشیموتو در محلی نزدیک توکیو کارخانه‌ نسبتا بزرگی به نام   Kaishinshaبنیان گذاری کرد که با توجه به سنده ای تاریخی، نخستین خط تولید ماشین در کشور ژاپن به حساب می آمد. نخستین محصول با توجه بر حروف اولیه نام سهام داران این کارخانه، (Kenjiro Den) (Rokuro Aoyama) (Meitaro Takeuchi)، دات (DAT) نام گذاری شد. قبل از بنیان گذاری نیسان، محصولات ساخته دات که در سال های آینده داتسون نامگذاری می شدند؛ شامل کامیون‌های نسبتا سبک و سواری بودند.

اولین جنگ جهانی، در بین سال‌های ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸، کارخانه‌ ی تازه کار کایشنشا را به همکاری کردن با نیروهای نظامی ژاپن مجبور کرد و در همان دوران بود که کار تولید کامیون‌ آغاز شد. زمین ‌لرزه‌ی تاریخی و عظیم کشور ژاپن که در سال ۱۹۲۳ به وقوع پیوست نیز باعث خراب شدن کارخانه شد و از پیشرفت آن تا میزان قابل توجهی جلوگیری کرد زیرا در آن سال ها این کارخانه مشغول طی کردن پله های ترقی بود. سال ۱۹۲۶، کایشنشا با کمپانی تولید کننده خودرو جیتسویا همکاری را شروع کرد و نام گروه خود را دات گذاشتند. محصولات تولید شده گروه مذکور تا اوایل سال ۱۹۳۰، با نام‌های دات و لیلا (Lila) ساخته می‌شدند.

نخستین خودروی کاملا استاندارد و محبوب شرکت دات که فروش بسیار بالایی هم تجربه کرد با کد ۱۱  در طی سال ۱۹۳۱ ساخته شد. این خودرو، با اسم داتسون که به معنای فرزند دات می باشد، به فروش می رسید که به پیشرانه‌ی ۵۰۰ سی‌سی و همچنین قدرت ۱۰ اسب‌بخار مجهز بود. پیشرانه و تعداد زیادی از بخش های فنی داتسون تایپ ۱۱ با خودروی کشور انگلیس آستین ۷ برابر بود و به کشور ژاپن عرضه می‌شد.

تاریخچه برند نیسان

یوشیسوکو آیکاوا، مهندس بزرگ ژاپنی که جز بزرگان کارآفرینی هم بود در سال ۱۹۳۱ دست به ساخت شرکت نیهون سانگیو (Nihon Sangyo) زد. اسم نیسان، هنگام وارد شدن سهام کارخانه به بخش بورس توکیو از ترکیب نمودن  حروف اولیه نیهون و سانگیو به وجود آمد. طولی نکشید که، سرمایه‌ی بسیار خوبی به گروه نیسان داده شد و حتی کمپانی های پرقدرتی مانند هیتاچی، جز سهام ‌داران آن شدند. سال ۱۹۳۳، مجوعه‌ی بزرگ نیسان و چند کمپانی دیگر با اسم گروه توباتا به  فعالیت کردن در این زمینه مشغول بودند. مدتی بعد، گروه تولید خودرو دات هم به وسیله گروه توباتا مورد خریداری قرار گرفت.

علاقه‌ ی شدید آیکاوا به تولید کردن خودرو، باعث شد که کمپانی نیسان موتور در سال ۱۹۳۴ تاسیس شود و کار خود را آغاز نماید. ا توجه به اینکه تعداد زیادی از اعضائ هیئت رئیسه توبوتا، به سرمایه ‌گذاری کلان در صنعت ماشین علاقه مند نبودند، آیکاوا نیسان موتور را مورد حمایت خود قرار داد و دست به افزایش میزان سهام خود در آن زد.

سال ۱۹۳۵، کارخانه ‌ی بزرگ تولید خودرو نیسان در یوکوهاما کشور ژاپن تاسیس شد تا سازنده اصلی همه محصولات داتسون نام بگیرد. در این سال مذکور، ماشین های داتسون مونتاژ نیسان به کشورهای شرق آسیا و همچنین امریکای جنوبی صادر می شدند.  تا سال ۱۹۴۵ و اتمام دومین جنگ جهانی ، نیسان فرصت پیدا نکرد تا خودروی اختصاصی را به تولید برساند؛ ه این دلیل که همه وقت برای ارتش ژاپن،هواپیما و کامیون های گوناگون  عرضه می نمود.

تعداد زیادی از تولید کنندگان خودرو در ژاپن، با نظر کردن به کارخانه‌ های بزرگ آمریکایی و مخصوصا فورد که در اوج توجه آن ها بود دچار تحول زیادی شدند. آیکاوا که بنیان‌گذار نیسان به حساب می آمد نیز در سال ۱۹۰۸ به آمریکا سفری را آغاز نمود تا به تولید کنندگان خودرو در ایالت دیترویت نگاه نزدیکی داشته باشد. او اعتقاد داشت که، ژاپن به میزان بالایی از فناوری ماشین که در خدمت آمریکا بود نیازمند بود،. به همین علت، شرکت دات و نیسان که زیرمجموعه‌ی گروهی صنعتی به حساب می آمدند، مذاکره جهت استخدام کردن مهندسان خارجی و طراحان را آغاز نمودند.

ویلیام گورهام نیسان را متحول می کند

ویلیام ریگان گورهام در همان دورانی که سال های بچگی خود را سپری می کرد بههمراه پدرش به سفری به ژاپن را اغاز کرده بود و چرا که همیشه علاقه زیادی به فرهنگ مردم این کشور داشت. پدر ویلیام، که نماینده‌ی بزرگ فروش لاستیک گودریچ در بخش آسیا نیز به حساب می آمد، سفرهای زیادی به کشورهای شرقی را انجام داده بود. ویلیام گورهام بعد از تمام کردن تحصیلات دانشگاهی خود در سال ۱۹۱۱، برای تولید یک کمپانی مهندسی اقدام کرد که شعله‌افکن صنعتی ، پیشرانه‌های احتراقی و قایق موتوری تولید می کرد.

سال ۱۹۱۸ و هنگامی که اولین جنگ جهانی در اوج خودش به سر می برد؛ ویلیام گورهام به همراه خانواده‌اش تصمیم به مهاجرت به کشور ژاپن گرفت. او که برای کار کردن در یک کارخانه ‌ی ساخت ماشین‌آلات کشاورزی به شرق آسیا مهاجرت کرده بود؛ خیلی زود تر از آنچه که تصورش را می کرد به عرصه‌ی طراحی خودرو وارد شد. لیلا یکی از اولین مدل‌های تولید شده شرکت دات، به وسیله همین گورهام ساخته شده بود. او تا سال ۱۹۳۷ با دات و نیسان بود تا وظیفه‌ی بزرگ انتقال دادن فناوری تولید خودرو از آمریکا به ژاپن را به انجام برساند. ویلیام گورهام به دلیل ارائه کردن خدمات مهندسی گوناگون به کشور ژاپن و قبول کردن شهروندی همین کشور در سال ۱۹۴۱، مورد احترام زیاد مردم ژاپن واقع شده است.

تاریخچه برند نیسان : دهه 1950

تاریخچه برند نیسان

داتسون از اوایل سال ۱۹۳۴ قراردادی به عنوان همکاری کردن با آستین انگلستان بسته بود تا ماشین های این برند را به خوبی بسازد. در سال ۱۹۵۲، نیسان هم خود را وارد مذاکره با آستین کرد و به شرط تولید کردن همه قطعات تولید شده در ژاپن، محصولات گوناگون آستین را تولید نمود. قراردادی که بین آستین و نیسان بسته شده بود ، کاملا به طرف ژاپنی معامله اجازه‌ی بهره بردن از طرح‌های مهندسی و فنی برند انگلیسی را به سادگی می‌داد که در پایان، باعث شد گام هایی برای به تولید کردن نخستین پیشرانه‌ی نیسان در سال ۱۹۵۵ برداشته شود.

نخستین محصول ساخته شده توسط نیسان که همه قطعات آن ساخت کشور ژاپن بود،در اواسط سال ۱۹۵۵ به تولید رسید. آستین A50 بسیار شبیه به نسخه ی ساخت انگلستان بود و ۵۰ اسب ‌بخار که در طول ۲۸ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر برساعت می رسید و پیشرانه‌ ی ۱.۵ لیتری و مصرف سوخت ۱۰ لیتر در هر صد کیلومتر فراهم می آورد. تا سال ۱۹۵۹ و تمام شدن مدت قرارداد همکاری کردن نیسان و آستین ، چیزی بالغ بر بیست و یک هزار دستگاه A50  در کشور ژاپن به تولید رسیده بود.

اعتصاب کارکنان در تاریخچه برند نیسان

در میان سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳، جنگ کره که جنگ داخلی هم بود میان نیروهای جنوبی و شمالی هنوز ادامه داشت. آمریکا که خود را به ‌عنوان کشوری که مخالف سرسخت توسعه‌ی کومونیسم بود معرفی کرده بود به روشنی حامی کره جنوبی شده بود تا به این صورت بتواند که در برابر ارتش کره شمالی که هوادار کومونیسمهم بود به پیروزی دست پیدا کند. در آن دوران، کمپانی نیسان یکی از اصلی ترین برندهای ژاپنی به حساب می آمد که برای ارتش کره جنوبی و امریکا ، دست به تولید ماشین های نظامی زده بود.

با تمام شدن جنگ داخلی کره، طرز فکر ضد کومونیستی و غرب‌گرایانه در ژاپن به اوج خود رسید. اتحادیه‌های مختلف کارگری به قدرت بالایی دست پیدا کردند و کارگران کارخانه‌ها به نشانه اعتراض به نوع شرایط کار تصمیم به اعتصاب کردن گرفتند. کمپانی ماشین سازی نیسان در سال ۱۹۵۳، از اعتراضات کارگری ضربه‌ی سختی را متحمل شد و مجبور شد که چیزی حدود ۱۰۰ روز را در تعطیلی بماند. در پایان و هنگام مذاکرات مختلف رهبران مدیران نیسان و جنبش های کارگری ، در نوع شرایط کاری کمپانی تغییرات فراوانی به وجود آمد. نماینده‌ی اصلی کارگران در هنگام مذاکره کردن با بزرگان نیسان، کسی جز شیوجی ایچیرو نبود که در سال های بعد به ریاست اتحادیه‌ ی کارکنان صنعت ماشین سازی ژاپن رسیده بود و به یک شخصیت تاریخی تبدیل شد که در اعتصاب کارگری این کشور هم نقش مهمی داشت.

نخستین اسکای لاین معرفی می شود

تاریخچه برند نیسان

برخلاف خودروهایی که این روزها در بازار ها  وجود دارند اسکای‌لاین که ماشینی جوان‌پسند و اسپرت به حساب می آید می‌شود؛ اولین محصول با همین اسم در کلاس لوکس و مختص صادرات ساخته شده بود.

تاریخچه برند نیسان بهار ۱۹۵۷، از نخستین نیسان اسکای ‌لاین با بدنه ا‌ی قدرتمند و چهار در که صندوق‌دار هم بود رونمایی به عمل آمد. طراحی ظاهری، کاملا کپی برداری شده از شورولت بل ‌ایر به حساب می آمد اما بدنه‌ای ریزتر و پیشرانه ‌ای نسبتاضعیف ‌تر داشت. موتور یک و نیم لیتری نیسان روی این ماشین هزار و سیصد کیلوگرمی قرار گرفت که آخر سرعت ۱۴۰ کیلومتر برساعت را فراهم می آورد. تا اواخر سال ۱۹۶۴ سی و چهار هزار ماشین اسکای‌لاین در تیپ‌های گوناگون دو در و چهار در عرضه شد.

تاریخچه برند نیسان : دهه 1960

تاریخچه برند نیسان

سال ۱۹۵۹ نخستین کارخانه ‌ی خارج از کشور ژاپن نیسان که در تایوان واقع شده بود کار خود را رسما شروع کرد. مدتی بعد در اوایل سال ۱۹۶۰، در امریکا یک نمایندگی فروش نیسان هم کار خود را به شکل رسمی شروع نمود. با تمام شدن همکاری میان آستین و نیسان ، همکاری مشترکی با کمپانی ژاپنی پرینس شکل گرفت. پرینس موتور در اول سال ۱۹۴۷ کار خود را رسما آغاز کرد تا به عنوان عرضه کننده پیشرانه‌های خودرو و هواپیما شناخته شود. این کمپانی، سال ۱۹۵۲ همکاری خود را با نیسان آغاز نمود و در نتیجه، سال ۱۹۶۶ به تصرف نیسان درآمد.

به دلیل توانایی کمپانی پرینس در کار تولید هواپیما و مهندسی پیشرانه ، شروط فنی و آیرودینامیک ماشین های نیسان دچار تحول زیادی شد. پس از اسکا‌ی‌لاین که نخستین خودرو پرفروش نیسان در طول همکاری با پرینس به حساب می آمد؛ ماشین های گلوریا خود را به خط تولید اضافه نمودند. با استقبال موفق نخساین نسل گلوریا در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۳، مدل تازه با کد S40 راه را برای ورود به بازار باز کرد. طراحی زیبای این نوع محصول هم، برداشتی از ماشین های امریکایی، به خصوص محصولات بیوک به حساب می آمد. اولین پیشرانه‌ی شش سیلندر ساخت کشور ژاپن، سال ۱۹۶۳ روی گلوریا سوپر شش با موفقیت نصب شد.

 یکی از موارد در تاریخچه برند نیسان : نیسان به المپیک توکیو می رود

نیسان بیشتر از دیگر ماشین سازان ژاپن، برای شروع شدن المپیک توکیو ۱۹۶۴ که المپیک تابستانی به حساب می آمد از خود حساسیت بالاتری نشان داد. این برند، تعداد کثیری از محصولات گوناگون خود را به خیابان‌های توکیو وارد کرد و اینکه ساختمان‌هایی را اجاره نمود تا ماشین های داتسون و نیسان را به نمایش عموم در بیاورد.

پرینس R380 یک مدل کاملا مخصوص برای مسابقه به حساب می آمد که نگاه ویژه بازدید کنندگان را در طول این المپیک تابستانی ۱۹۶۴ به خود جلب نموده بود و همه تماشاگران از این مدل ها تعریف و تمجید می کردند. این ماشین ورزشی که در نگاه اول، شباهت های بسیار زیادی به دیگر محصولات هم‌کلاس که ساخت ایتالیا و انگلیس بودند داشت؛ جهت شرکت نمودن در مسابقات جایزه بزرگ کشور ژاپن به وجود آمده بود. نخستین مدل، با پیشرانه‌ی شش سیلندر نیسان نتوانست که در مقابل پورشه ۹۰۴  توانایی های خود را نشان دهد. در آن دوران، هدف اصلی مهندسین پرینس و نیسان آمادگی برای شکست دادن ماشین های پورشه در مسابقات کشور ژاپن بود. در نتیجه، مدل جدید R380 در اوایل سال ۱۹۶۶ موفق شد که پورشه ۹۰۶ را شکست دهد وعنوان قهرمانی جایزه بزرگ کشور ژاپن در پیست فوجی را به خود اختصاص دهد. این ماشین با سرعت ۳۲۰ کیلومتربرساعت و قدرت ۲۲۰ اسب‌ بخار بهترین ماشین ژاپنی در دوران خود بود.

الگو گرفتن نیسان از ماشین های امریکایی در سومین نسل از گلوریا به اوج خود رسیده. برند ژاپنی، آرزوی حاضر شدن در غرب و ارائه نمودن یک سدان لوکس برای کشور امریکا را در سر داشت. به همین علت، سومین نسل نیسان گلوریا با الهام گرفتن از نسخه ۱۹۶۵ کادیلاک ده ویل ساخته و عرضه شد. این ماسین، مورد علاقه خانواده‌ی امپراتوری ژاپن قرار گرفته بود و از این جهت به محبوبت بالایی دست پیدا کرده بود؛ ولی موفقیت زیادی در بازار جهانی نتوانست که به دست آورد.

تاریخچه برند نیسان : دهه 1970

تاریخچه برند نیسان

به جز قاره آسیا، بازار آمریکا نیز در بین  سال‌های ۱۹۷۰ به‌ نمایشگاه ماشین های ژاپنی تبدیل شده بود. هنگامی که رانندگان ماشین های با مصرف بالا و بدنه بزرگ امریکایی با کمبود نفت درسال ۱۹۷۳ مواجه شدند و علاوه بر این با  افزایش شدید قیمت بنزین هم روبرو شدند؛ ارزش تولیدات ساخت کشور ژاپن در بین مردم جهان و مخصوصا کشورهای غربی، به شکل ویژه ای بالاتر رفت.

نسل نخست نیسان سانی (Sunny)، میان سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۹ ساخته شده بود؛ اما با شروع شدن بحران های نفت در اوایل دهه‌ی ۱۹۷۰ مورد نظر بسیاری از علاقه مندان قرار گرفته بود. نسل‌های دوم وسوم نیسان سانی هم با هوندا سیویک، تویوتا کورولا و نسخه هایی از یک ماشین خانوادگی تولید کشور ژاپن با هزینه‌ و قیمت نگهداری به صرفه بودند. سانی با بدنه‌های دو در، چهار ‌در، استیشن واگن و البته وانت در بازار سطح جهانی حضور فعالی داشت.

ماشین ورزشی پر فروش نیسان در تاریخچه برند نیسان

تاریخچه برند نیسان

در طی سال ۱۹۶۹، نیسان فیرلیدی که با با کد مدل Z مشهور شده بود در بازار ظاهر شد. این ماشین در برخی بازارها با داتسون و کد اختصاصی ۲۴۰Z حضور فعالی داشت. مدل ۱۳۶۹، نسل نخشت نیسان Z به حساب می آمد که این روزها با نسل 6 و کد اختصاصی ۳۷۰Z  به تولید خود ادامه می دهد. نام فیرلیدی به معنای بانوی جذاب یا دختر زیبا، نخستین بار در یک تئاتر “بانوی جذاب من” مورد استفاده قرار گرفت. یک فیلم سینمایی هم با این اسم در سال ۱۹۶۴ با فروش بسیار خوبی در سطح جهان مشهور شده بود که بسیار مورد نظر کاربران قرار گرفته بود. در طول  برگزاری مراسم المپیک توکیو  ۱۹۶۴ نیز، نیسان به برگزاری مراسم تبلیغاتی جهت اهدای جوایز به جذاب ترین خانم‌ها (Nissan Miss Fairladys) در نمایشگاه‌ های اختصاصی خود اقدام کرده کرد.

نسل نخست نیسان فیرلیدی از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۸ با سه نسخه Z240، 260Z و Z280 ساخته شده بود. این تولید، با طراحی بسیار شبیه به محصولات جگوار، یک ماشین دو در کوپه با ظرفیت حداکثر چهار سرنشین به حساب می آمد که حتی در کم خرج ترین مدل با پیشرانه‌ی دو لیتری و صد و سی اسب‌بخار، شهرت بسیار زیادی به دست آورده بود. به سرعت، پیشرانه‌های ۲.۴، ۲.۶ و ۲.۸ لیتری نیز به خط ساخت نیسان فیرلیدی افزوده شدند. مدل ۲.۶ لیتری به یکی از پرفروش‌ترین و محبوب ترین مدل ها، ۲۱۳ نیوتن‌متر گشتاور و ۱۶۰ اسب‌بخار قدرت داشت تا در زمان هشت ثانیه به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست پیدا کند و آخر سرعت ۲۰۰ کیلومتربرساعت را به سادگی به خود اختصاص دهد. این ماشین با وزن کامل ۱۳۵۰ کیلوگرم و حد مصرف سوخت ده لیتر در هر صد کیلومتر، به یکی از برترین نسخه های ورزشی در جهان در دهه‌ی ۷۰ میلادی تبدیل شده بود.

نخستین پیشرانه توربوشارژ ژاپنی تولید می شود

نیسان در اواسط سال ۱۹۷۹ موفق شد که به سازندگان پیشرانه‌های توربوشارژ در سطح جهان اضافه شود و به عنوان اولین برند کشور ژاپن در این زمینه انتخاب شود.

ششمین نسل گلوریا که در اواسط سال ۱۹۷۹ میلادی برای علاقه مندان به آن رونمایی شد، اولین سدان لوکس ژاپنی بود که در بازار جهانی حضور ویژه ای داشت. شکل ظاهری این ماشین بسیار به بیوک سنچوری (Buick Century) شباهت داشت و با همکاری پینین فارینا به انجام رسانیده شد. پیشرانه‌های گوناگون دیزل و بنزینی ، با همان جعبه‌ دنده‌ی خودکار یا دستی ، بر روی گلوریا ۴۳۰ نصب شده بودند؛ اما اولین موتور توربوشارژ ساخت کشور ژاپن با قدرت ۲۵۰ اسب ‌بخار و حجم دو لیتر ، باعث موفقیت بالای این ماشین در بازارهای آمریکا شد.

تاریخچه برند نیسان : دهه 1980

تاریخچه برند نیسان

به جز ماشین هایی که مورد پسند عموم بودند و ماشین های اسپرت که زیبایی خاص خودشان را داشتند، نیسان با عرضه نمودن ابتکارات جدید و تکنولوژی های تازه در صنعت ماشین سازی شهره می باشد. این برند که از کشور ژاپن می باشد از سال ۱۹۸۰ در دپارتمان‌ های توسعه و تصمیم به افزایش میزان سرمایه گذاری خود گرفت که در نهایت آن، اختراعات تازه و محبوبی به ثبت رسانیده شدند.

ماشین های مینی‌ون، با به بازار آمدن وانت‌ها از همان ابتدای قرن بیستم تولد خود را جشن گرفتند؛ ولی تا اواسط دهه‌ی هشتاد میلادی مورد نظر ماشین سازان در سطح جهان قرار نگرفته نبودند. نیسان با عرضه M10 در سال ۱۹۸۲، مدل جدیدی از ماشین های مورد پسند شهری را معرفی نمود که یک ترکیب کامل از استیشن‌ واگن و هاچ‌بک اقتصادی به حساب می آمدند. اصلی ترین نوآوری نیسان برای M10، از میان برداشتن دومین ستون (B-pillar) بود که به لطف بهره بردن از درب های کشویی قسمت عقب، وارد شدن و خارج شدن افراد یا حمل بار را آسان تر می نمود. این مدل ماشین ها تا همین حالا هم در کشور ژاپن و البته کشورهای قسمت شرق آسیا که از ترافیک های سنگینی برخوردار هستند، فروش بسیار خوبی دارد.

یکی از نوآوری های بسیار عالی نیسان که این روزها در اکثر ماشین های جهان نیز وجود دارد، آینه کناری برقی می باشد. در سال ۱۹۸۴، برای نخستین موتورهای برقی که موتورهای کوچکی هم بودند جهت جمع نمودن آینه کناری در نیسان لائورل (Laurel) قرار می گرفتند که بسیار هم در آن دوره مورد توجه کاربران قرار گرفته بودند. راننده‌ی این ماشین ارزشمند می‌توانست به راحتی از درون کابین، آینه کناری ها را تنظیم نماید و یا اینکه آن ها را جمع نماید.

بهترین ماشین اسپرت ژاپنی در دهه 1980 یکی از موارد در تاریخچه برند نیسان

تاریخچه برند نیسان

تا قبل از تولد نیسان اسکای‌لاین R31 در اواسط سال ۱۹۸۵، کشور ژاپن به عنوان سازنده‌ی ماشین های ورزشی و البته با قدرت، آنگونه که باید مورد توجه قرار نمی گرفت و آنگونه که خودش انتظار داشت از محبوبیت بالایی در این زمینه برخوردار نشده بود. قبل تر تویوتا با عرضه ۲۰۰۰GT  در همان ۱۹۶۷ برای به دست آوردن محبوبیت در این زمینه تلاش فراوانی انجام داده بود و اما فیرلیدی (نیسان Z)   هم در زمینه فروش یکی از برترین و محبوب ترین خودروهای جهان به حساب می آمد؛ ولی هیچ‌ کدام از این خودروهای مذکور موفق نشدند که در برابر رقیبان آلمانی، خود را نشان دهند و گوی سبقت را از آن ها بربایند، رقبای آلمانی در آن دوران خاص چنان قدرتمند بودند که هیچ کس در این زمینه نمی توانست که با آن ها رقابت نماید و خود را در همه زمینه ها برتر از همه می دانستند.

اسکای‌لاین R31 با پیشرانه‌های RB نیسان خودش را در بازار نشان داد به علت بهره بردن از یک پوشش قرمز رنگ در بخش سرسیلندر، با نام ردتاپ (Red Top) در میان عموم شناخته می شد. در کل، اسکای‌لاین R31 با هشت پیشرانه‌ی گوناگون ۱.۸، ۲ و سه لیتر عرضه شد که اصلی آن، GTS-R با قدرت ۲۱۰ اسب‌ بخار و موتور دو  لیتری توربوشارژ بود که تقریبا ۶.۵ ثانیه بعد از استارت حرکت به سرعت بسیار خوب صد کیلومتر در ساعت می‌رسید. مدل هایی از این نسخه برای نخستین بار در تاریخ برند نیسان، که به تکنولوژی های تخصصی کمپانی سازنده در سیستم پذیرش فرمان چرخ‌های عقب (HICAS) بودند مجهز شده بود.

با ادامه یافتن روند موفقیت R31، نسخه جدیدی در اواسط سال ۱۹۸۹ برای عموم رونمایی شد. نیسان اسکای‌لاین R32 هم با پیشرانه‌های مختلف حضور یافت که این حضور در سطح جهانی هم بود؛ ولی با مدل توربوشارژ ۲.۶ لیتری به شهرت بسیار زیادی دست یافته بود. قوی ترین نسخه از این ماشین که کد GT-R را به خود اختصاص داده بود، با قدرت بالای ۲۷۰ اسب ‌بخار و سیستم ۴ چرخ محرک همچنین گشتاور ۳۶۸ نیوتن‌متر ، فقط ۴.۷ ثانیه پس از استارت حرکت کردن به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست میافت و آخر سرعت ۲۶۰ کیلومتر در ساعت را برای کاربران فراهم می نمود.

تاریخچه برند نیسان : دهه 1990

تاریخچه برند نیسان

در دهه‌ی ۸۰ میلادی با توجه سرمایه ‌گذاری های کلان نیسان در دپارتمان‌های توسعه و تحقیق (R&B)، موفقیت های بسیار خوبی حاصل شد. این برند که از اصلی ترین برندهای ژاپنی بود در آخرین سال های قرن بیستم، وابستگی خود را به ماشین های امریکایی را به طور کلی به فراموشی سپرد و در طراحی ماشین صاحب یک سبک ایده آل شد که البته بسیار هم در آن دوره خاص مورد توجه قرار گرفته بود. در کلاس مهندسی و فنی نیز،برند نیسان به عنوان ستاره‌ی پر نور دهه‌ ۹۰ ماشین سازی در ژاپن شناخته شده بود.

یکی از اصلی ترین موفقیت های نیسان در زمینه فنی در سال ۱۹۹۲ به وقوع پیوست. جعبه‌ دنده‌های CVT که این روزها گزینه اصلی ماشین های اقتصادی دنیا (مخصوصا محصولات ساخت کشور چین( می باشن، اما به وسیله نیسان متولد نشد و پیش از آن به شکل محدود بر روی برخی ماشین ها قرار داده شده بود؛ اما برند نیسان نخستین کمپانی بود که چند نمونه از محصولات خود به این تکنولوژی مجهز نمود و کارایی آن‌ ها را تا حد قابل توجهی بالاتر برد. جعبه‌دنده‌های CVT که ساخت نیسان هم بودند، مانند نسخه از خود عملکرد نشان می دادند؛ با اینکه علاوه بر کم کردن میزان سوخت، سبک‌تر و ارزان‌تر هم بود. نیسان میکرا ۱۹۹۲، نخستین ماشین سواری جهان با جعبه ‌دنده‌ی CVT  می باشد.

ابتدای دهه‌ی ۹۰ میلادی، هنوز قرار دادن کیسه‌‌ی هوا در بین ماشین سازان دنیا، اجباری نشده بود. نیسان برای نخستین بار در اوایل سال ۱۹۹۴، از یک کیسه‌‌ی هوای کاملا ایمنی برای شخص راننده استفاده نمود که در اصل به ‌عنوان یک امکان کاملا استاندارد در چند نسخه از محصولات همین برند بود. قبل از این، کیسه هوا به عنوان یکی از سیستم های ایمنی اضافه شده برای خودروهای گران قیمت به حساب می آمد که بسیار هم مورد توجه قرار گرفته شده بود و تقریبا همه خودروهای گران قیمت جهان سعی داشتند که این امکان را برای راننده فراهم آورند که با این وجود باز هم بسیاری دیگر از خودروهای لوکس از این امکان توانایی استفاده کردن را نداشتند.

نیسان از همان سال ۱۹۹۲ بررسی های جامع خود در مورد باتری‌های لیتیوم یون را افزایش داد. نیسان نخستین سازنده ماشین در سطح جهان بود که بهره بردن از این امکان را در محصولات خود گنجانده بود. در سال ۱۹۹۷، یک مدل کاملا برقی از ون نیسان به اسم پرایر (Prairie Joy EV) تولید شد که البته فقط تعداد محدود سی دستگاه بودند. این ون، به‌عنوان نخستین ماشین برقی جهان با باتری‌های لیتیوم یون، تا مدت های زیادی در شمالی‌ترین قسمت علمی جهان، به وسیله بنیاد ملی کشف های قطب شمال مورد استقاده قرار داده می شد.

نیسان نخستین ماسین ساز دنیا بود که برای خودروهای تولید زیاد خود از تکنولوژی ورود بدون استفاده از کلید (Keyless) بهره می برد. با استفاده از این تکنولوژی، راننده با داشتن سوئیچ و نزدیک شدن به ماشین، با لمس نمودن حسگر روی قسمت دستگیره این توانایی را به دست می آورد که قفل‌ها را غیرفعال نموده و به کابین وارد شود.

اینفنیتی در تاریخچه برند نیسان

تاریخچه برند نیسان

بهترین تعریف که می توان از اینفینیتی برای نیسان داشت، تشبیه نمودن آن به لکسوس جهت تویوتا می باشد. تقریبا دو ماه بهد از راه اندازی  لکسوس و سه سال پس از  شروع فعالیت آکورا که زیرمجموعه‌ی هوندا هم به حساب می آید کمپانی انیفینیتی با عنوان قسمتی از نیسان شروع به فعالیت نمود. هدف اصلی از آغاز به کار شدن این برند محبوب، عرضه‌ نمودن ماشین های لاکچری و البته با کیفیت بود  البته این محصولات امکانات بیشتری هم برابر محصولات استاندارد نیسان داشتند، تمرکز اصلی این محصولات فروش بالا در امریکا بود. اینفینیتی در حال حاضر در پنجاه کشور دنیا از نمایندگی فروش بهره می برد و طبق گفته مدیران ارشد نیسان، از سال ۲۰۲۱ پیشرانه‌های هیبریدی یا کاملا را برای همه محصولات خود ارئه خواهند داد.

اولین محصولی اینفینیتی تولید نموده و راهی بازار کرد، Q45  بود که در سال ۱۹۸۹ به بازار امریکا وارد شد. دانستن این نکته هم ضروری است که  اولین ماشین تولید لکسوس با کد LS400 مدت کوتاهی پس از رونمایی Q45 ساخته شد. سدان گران قیکت اینفینتی، به ۲۸۰ اسب‌بخار قدرت، پیشرانه‌ی هشت سیلندر ۴.۵ لیتری، و چهارصد نیوتن ‌متر گشتاور مجهز بود تا توانایی پیدا کند که در مدت ۶.۷ ثانیه به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. به محبوبیت رسیدن Q45 در بازارهای استرالیا و امریکا ، چیزی فراتر از آن بود که انتظار میرفت و ساخت آن تا اواخر سال ۱۹۹۶ ادامه پیدا کرد.

در زمینه ارزشمند بودن یک برند و تنوع بالای محصولات، اصلا نمیشد که اینفینیتی را با لکسوس مورد مقایسه قرار داد. زیرمجموعه‌ی نیسان در سال ۲۰۱۹، از چهار محصول سواری یعنی غیر شاسی‌بلند برخوردار است که شامل Q50-Q60-Q70 و Q30می‌شود. همینطور کراس‌اورهای Q60-Q70-Q30-Q50-Q80 هم در لیست بزرگ اینفینیتی می باشند. حرف Q که این روزها در کدگذاری همه تولیدات این برند قرار دارد؛ از ماشین هایی به همین اسم و فرهنگ عامه برداشته شده است که به اصطلاح، نسخه های ورزشی تقویت شده ای با کارایی بالا می باشند.

تلاش جهت ساخت ابرماشین

تاریخچه برند نیسان

قبل تر عرض کردیم که که نیسان دائما به شرکت کردن در مسابقات سرعت علاقه زیادی از خود نشان داده است و از سال 1967 ماشین های پروتوتایپ که غیرتجاری هم بودند برای پیست تولید می نمود. به طور تقریبی همه تولیدات نیسان از این قبیل، هیچ وقت شانس ساخت به‌عنوان مدل جاده‌ای را جهت عرضه‌ی عمومی به دست نیاوردند؛ اما در سال‌ های پایانی قرن بیستم، پروژه ساخت یک ابرماشین با توجه به نسخه پروتوتایپ ورزشی نیسان، تا نزدیک ترین حد خود برای به فروش رسیدن در سطح جهان پیش رفته بود.

با اینکه نیسان، هیچ وقت موفق نشد که مانند تویوتا به مقام اولی لمان ۲۴ ساعته دست پیدا کند،اما در برخی دوران ها به‌ عنوان یک مدعی اصلی برای قهرمانی خودش را نشان داد. در بین سال‌های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸، نسخه R390 GT1 در مسابقات گوناگون مانند لمان حضور به هم رسانید. مدتی بعد، مدیران ارشد نیسان خواستند از این نسخه که یکی از برترین ماشین های ژاپنی آن دوران در مسابقات گوناگون به حساب می آمد؛ برای ساخت یک ابرماشین یا ماشین ورزشی قدرتمند ایده آل جهت به فروش رسانیدن در بازارهای عمومی استفاده نمایند.

فقط یک مدل از مدل جاده‌ای R390 به تولید رسید. این تولید آزمایشی که می خواستند آن را با قیمتی معادل یک میلیون دلار تولید کنند؛ به پیشرانه‌ی ۳.۵ لیتری همراه توربوشارژ 2 گانه مجهز بود که گشتاور ۶۳۷ نیوتن‌متر و قدرت ۵۵۰ اسب‌بخار تولید می نمود. در تست های ابتدایی، R390  موفق شد به آخر سرعت ۳۵۴ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند و گرفتن سرعت صفر تا صد کیلومتر در ساعت ۳.۹ ثانیه زمان ببرد.

تاریخچه برند نیسان : دهه 2000

در سال های پایانی قرن بیستم، نیسان و تعدادی دیگر از سازندگان ماشین در سطح دنیا با کم شدن میزان فروش و مشکلات اقتصادی زیادی رو‌به‌رو شده بودند. نیسان اما از همه بیشتر، از ضعف شدید مدیریت و بازاریابی ضعیف رنج می برد. طبق گفته های کارلوس گون در کتاب معروف خود با اسم شیفت (Shift: Inside Nissan’s Historic Revival)  که می گوید؛ در سال‌های ۱۹۹۰ ساخت ماشین در کارخانه‌های گوناگون نیسان که همه جهان را مورد پوشش قرار می دادند، بالاتر از رقبای دیگر و مخصوصا برندهای ژاپنی هزینه در بر داشت. مدیران بزرگ کمپانی با توجه به سابقه‌ی کار و تجربه بالا گزینش می‌شدند و تعداد زیادی از آن ها جز افرادی بودند که کهولت سن داشتند؛ به همین جهت نیروهای مستعد وجوان تر از ریاست دور مانده بودند.

اولین کار مهم جهت نجات دادن نیسان، ادغام شدن با رنو بود رنویی که در اختیار فرانسه بود. سال ۱۹۹۹، گفتگوهای ابتدایی انجام شد و در یک سال بعد، سهام هر دو طرف مورد اشتراک قرار گرفته بود. رنو جهت نجات دادن نیسان و رساندن سرمایه به این کمپانی ژاپنی، ۳۶.۸ درصد از سهام این کمپانی را خریداری کرد. نیسان هم بعد از یک مدت، ۱۵ درصد از سهام  شرکت رنو را خریداری نمود که در نهایت، رنو دارنده ۴۴.۴ درصد از شرکت نیسان شد. در سال ۲۰۰۲، معامله های سهام و سرمایه ‌گذاری ‌هایی که از هر دو شرکت انجام می گرفت باعث شد که مالکیت ۵۰-۵۰ نیسان و رنو انجام بگیرد و از آپ پس سهام برابر شود. اکنون نیسان و رنو ، سهام‌‌ داران بزرگ گروه تجاری آلیانس می باشند که مالک ۳.۱ درصد از دایملر و 43 درصد از سهام کامل میتسوبیشی می باشند.

دقیقا بالعکس آنچه تعداد زیادی از مردم جهان باور دارند، کارلوس گون یک شخصیت بسیار بزرگ و محبوب در  کشور ژاپن می باشد. او با ریاست خود در اصلی ترین رده‌ی کمپانی نیسان، یکی از اصلی ترین برندهای ماشین سازی کشور ژاپن را از ورشکسته شدن رهایی بخشید. در بین سال‌هایی که گون حضور داشت از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۷، نیسان از یک کمپانی با بدهی بیست میلیارد دلار به  درجه ای رسید که سودآوری فوق العاده ای را برای خود رقم میزد. این مدیرکاربلد فرانسوی-لبنانی که در برزیل به دنیا آمده است، در طی پنج سال بدهی‌های بیشمار کمپانی نیسان را از بین برد و از سال ۲۰۰۲ میزان سودآوری شرکت نیسان به طرز غیر قابل باوری بالا برد. در کشور ژاپن به گون به خاطر سبک ریاستش به قاتل هزینه‌ها مشهور شده بود.

سرمایه گذاری نیسان بر کراس اورها و شاسی بلندها

تاریخچه برند نیسان

تویوتا ، نیسانو و خیلی دیگر از ماشین سازان کشور ژاپن، حدودا از سال‌های ۱۹۷۰ اقدام به تولید ماشین های شاسی ‌بلند برای سفرهای خارج  از جاده کردند که اقدام بسیار هوشمندانه و عالی بود. اغلب این تولیدات تا آغاز قرن بیستم چندان خوش ساخت و لوکس به حساب نمی آمدند، در شرایطی که به میزان وانت‌ها و سدان‌ها مورد توجه قرار نگرفته بودند. بهتر شدن اوضاع اقتصادی در بین سال‌های ۲۰۰۰ به بعد، شرایطی خوب برای ساخت شاسی‌بلندهای خانوادگی و کراس‌اورها فراهم نموده بود.

نخستین نسل از قشقایی و مورانو در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ مورد رونمایی قرار گرفتند. به موفقیت رسیدن این ماشین ها در بازارهای سطح دنیا، باعث تولید و عرضه جوک در سال ۲۰۱۰ شد و به این ترتیب مثلث کراس‌اورهای محبوب نیسان در سه مدل مختلف، تشکیل شد. این تولیدات تا به حال، با نسل‌های تازه نیز در خط تولید می باشند.

 یکی دیگر از موارد در تاریخچه برند نیسان : نیسان به کلاس سوپر اسپرت باز می گردد

تاریخچه برند نیسان

با رونمایی نسل تازه نیسان GT-R در اواسط سال ۲۰۰۷؛ تعداد بسیار زیادی از معادله های صنعت ماشین سازی دنیا تغییر پیدا کرد. از یک سمت میزان توانایی فنی این ماشین با قیمتی معادل نود هزار دلار، نزدیکی زیادی به سوپرورزشی های چندصد هزار دلاری داشت و از سمت دیگر، طراحی نزدیکی به یک کوپه‌ی ورزشی معمولی داشت. نیسان GT-R  به همراه هاچبک کاملا برقی لیف، اصلی ترین ساخته های کمپانی ژاپنی در قرن ۲۱ به حساب می آمدند.

در بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ و همچنین ۱۹۸۹ تا ۲۰۰۲، نیسان موفق شده بود با ساخت مدل های گوناگون اسکای‌لاین GT-R نظر همهرا به خود جلب نماید  و یک نمونه‌ کامل از یک کوپه‌ی ورزشی ارزان قیمت با امکانات بسیار عالی تولید کند. مدل جدید این ماشین در سال ۲۰۰۷، به دلیل بهره بردن پیشرانه‌ی توربوشارژ شش سیلندر V  شکل با حجم ۳.۸ لیتر، قدرت چهار صد و هشتاد اسب ‌بخار و سرعت گرفتن صفر تا صد کیلومتر در ساعت ۳.۵ ثانیه فراهم می آورد. بعد از گذشت دوازذه سال از عرضه شدن نسل ششم  GT-R، این ماشین هنوز در خط ساخت نیسان حضور فعال دارد و در نسخه های تازه با پیشرانه‌ی ۵۷۰ و ۶۰۰ اسب‌ بخار  در تایمی کمتر از  سه ثانیه به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست پیدا می کند.

تولید نیسان لیف در تاریخچه برند نیسان

تاریخچه برند نیسان

نیسان با ساخت و عرضه ون برقی پرایر در اواسط سال ۱۹۹۷، شروع کننده بهره بردن از باتری‌های لیتیوم یون در صنعت ماشین سازی بود.میزان فروش بسیار ایده آل تویوتا پریوس هم  تشویق کننده نیسان شد تا یک تولید هاچبک کاملا الکترونیکی برای وارد کردن در بازار سطح جهانی، طراحی نماید. در سال ۲۰۱۸، تقریبا ۳۶۰  هزار نیسان لیف به فروش رسید که پنجاه درصد بیش از تسلا نسخه سه  است.

نخستین مدل از نیسان لیف، در سال ۲۰۱۰ بربای عموم رونمایی شد. این ماشین تمام برقی با پیشرانه‌ی صد و ده اسب‌بخار همراه گشتاور ۲۸۰ نیوتن‌متر، ده ثانیه پس از شروع نمودن حرکت به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت خواهد رسید و مسافتی در حدود ۱۳۵ تا ۲۰۰ کیلومتر را در مدل های گوناگون طی می‌کرد. دومین نسل نیسان لیف، در سال ۲۰۱۷ برای کاربران معرفی شده بود و به شکلی بسیار عالی،میزان فروش این ماشین در بازارهای جهانی را افزایش داده بود.

محصول تازه از سال ۲۰۱۸ به دست کاربران رسید؛ درحالی‌که۳۲۰ نیوتن‌متر گشتاور، ۱۴۸ اسب‌ بخار قدرت، ، سرعت‌گیری صفر تا صد کیلومت ربر ساعت هشت ثانیه و میزان شارژ عالی جهت حرکت تا ۲۷۰ کیلومتر را دارا بود. مدل ای‌پلاس (e+) از لیف تازه هم در سال ۲۰۱۹ برای کاربران معرفی شد تا علاه بر افزایش میزان قدرت به لطف بهره بردن از باتری‌های تازه تا مسافت ۳۸۰ کیلومتر را به راحتی طی نماید. میزان قیمت این خودرو ۲۰۱۹ در بازارهای جهانی، سی هزار دلار می باشد.

آینده نیسان

از نسخه های مفهومی بیشماری که نیسان در طی سالیان اخیر عرضه کرد؛ باید این نتیجه را گرفت که کمپانی ژاپنی علاقه زیادی به توسعه‌ی ماشین های برقی دارد. همینطور، تکنولوژی خودران مورد نظر نیسان می باشد تا روی تولیدات تجاری این کمپانی، عملی شود.

کمترین قیمت

یک هفته مهلت مرجوعی

یک سال گارانتی

پشتیبانی 24 ساعته

ارسال رایگان