مرکز تماس 021 910 910 17

آشنایی با اجزای مختلف مادربرد

آشنایی با اجزای مختلف مادربرد

یکی از اجزای مهم سیستم مادربرد آن می باشد . در این مطلب قصد داریم مطالبی را برای آشنایی با اجزای مختلف مادربرد بیان کنیم تا در انتخاب مادربرد آگاهی کامل را داشته باشید.مادربرد تخته مدار الکتریکی بوده که قسمت های مختلف رایانه شما مثل حافظه دسترسی اتفاقی،واحد پردازنده مرکزی و .. درروی آن سوار است و قطعات مهم و کاربردی مثل بایوس در روی آن قرار گرفته است در رایانه های اپل به آن برد منطقی می گویند.

مادربرد یکی از اصلی ترین قسمت یک رایانه محسوب شده و کار آن کنترل نمودن پردازشگر مرکزی و ارتباط آن با بخش های دیگر می باشد.خود پردازشگر با هیچ یک از ابزار آلات بیرونی ارتباط نداشته و همانگونه که از اسم آن پیداست فقط یک پردازنده می باشد.ارتباط پردازشگر با ابزار خارجی به وسیله بایوس صورت گرفته و در اصل میان پردازشگر و خروجی ها،ورودی ها یک مدار واسطه قرار دارد.

انتخاب کردن مادربرد یکی از تصمیم های با اهمیت در زمان تهیه و ارتقا دادن یک کامپیوتر می باشد انتخاب کردن آن علاوه بر تاثیر داشتن مستقیم در روی کارکرد فعالی رایانه نشانه انعطاف سیستم در زمان ارتقا هم است.ویژگی های فعالی یک رایانه و پتانسیل های آن در آینده به نوع مادربرد وابسته است.در فناوری جدید در روی مادربرد پورت های پیشرفته ای مانند FireWare IEEE 1394و USB 2.0 و حتی کارت های تراشنه صدا 6 کاناله و کنترل های RAID قرار داشته که می توانید از آن ها در زمان ارتقا دادن سیستم بدون احتیاج به نصب کردن قابلیت های جانبی دیگر استفاده نمود.

تاریخچه مادربرد :

برد اصلی یکی از اجزای با اهمیت در کامپیوتر به شمار می رود در سال 1982 با ارائه کردن نخستین کامپیوترهای شخصی از برد اصلی استفاده کرده اند نخستین برد اصلی از نظر اندازه بزرگ و در روی آن ریز پردازنده 8080 نصب شده است.این برد مثل بایوس دارای سوکت هایی برای حافظه مربوط به سی پی یو بود و دارای مجموعه ای از اسلات ها بوده که یک سری کارت ها توسط آن به برد اصلی وصل خواهد شد.

اگر شما هم می خواهید از فلاپی درایو یا پورت موازی و … استفاده کنید باید یک برد جدایی تهیه کرده و آن را توسط یکی از اسلات هایی که وجود داشته به برد اصلی وصل نمایید.

اجزای مادربرد:

اسلات های PCI

این اسلات ها برای متصل کردن کارت صدا،تلویزیون،مودم ،شبکه و … کاربرد داشته و تعداد آن ها در مادربردهای گوناگون فرق می کند.در زبان انگلیسی کلمه SLOT به معنی شکاف می باشد.

اسلات کارت گرافیک (AGP یا PCI Expres):

ازاین اسلات برای وصل کردن کارت گرافیک استفاده شده و در بعضی از بردها یک پردازنده گرافیکی همراه با بردها وجود داشته به همین خاطر امکان دارد این اسلات در روی آن ها مشاهده نکنید.

داشتن باتری پشتیبان:

این باتری در وقتی که کامپیوتر خاموش بوده برق مورد نیاز تنظیمات بایوس و ساعت سیستم را برای بوت شدن رایانه تامین می نماید این قابلیت وجود داشته که با خارج کردن آن تنظیم های بایوس سیستم ریست شده یا پسورد ورود به آن غیر فعال گردد.

اسلات ساتا:

از این اسلات برای متصل کردن کابل ساتا به مادربرد استفاده شده و این کابل را می توانید همراه هارد یا درایو دی وی دی یا سی دی خود مشاهده کنید معمولا 4 عدد از این اسلات ها در روی برد اصلی وجود داشته که با توجه به اولویت با شماره های 0و1و2و3 در روی برد مشخص شده است.

ورودی یو اس بی:

اگر شما هم به پنل جلوی کیس توجه کنید ممکن است چند پورت usb را ببینید این پورت ها به وسیله این بخش به برد اصلی وصل خواهند شد.

متصل شدن فن CPU:

این قسمت برای ارتباط دادن فن پردازنده با برد اصلی به کار برده می شود سیم فن CPU به این بخش وصل خواهد شد.

هیت سینگ و نگهدارنده فن:

این قسمت برای متصل کردن پایه های فن و هیت سینگ به برد کاربرد داشته ولی پیش از آن باید CPU را در جایش بگذارید.

سوکت CPU:

مهمترین قسمت سوکت سی پی یو نامیده می شود این بخش خیلی حساس بوده و نباید هیچ فشاری به آن وارد نمایید این سوکت دارای چند گیره بوده که توسط آن ها باید سی پی یو را در جایش ثابت نمایید و بعد فن را در روی آن بگذارید در سیستم های خانگی معمولا یک اسلات برای متصل کردن سی پی یو قرار داشته اما در کامپیوترهای پیشرفته تر مثل سرورها چند سوکت وجود دارد.

پورت پنل پستی مادربرد :

این بخش تنها جایی بوده که از خارج از کیس می توانید به آن دسترسی داشته باشید وقتی که مادربرد درون کیس کامپیوتر قرار داشته فقط این پورت بوده که بیرون از کیس است و قادر بوده یک نماد بیرونی از مثدار قدرت مادربرد شوند.تولید کنندگان مادربرد گاهی اوقات در این موارد دست برده و دکمه هایی را در این بخش به کار می برند تا بر قابلیت مادربرد اضافه گردد مثل دکمه های ریست بایوس،وارد شدن به حالت اورکلاک و….

کمترین قیمت

یک هفته مهلت مرجوعی

یک سال گارانتی

پشتیبانی 24 ساعته

ارسال رایگان